Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Vaše recenze na Vás samotné.
vovak
Mistr zvuku
Příspěvky: 143
Registrován: pon 16. kvě 2011 16:18:33

Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od vovak »

V sobotu mám ve zlínském Golemu zvučit holešovský Segment http://www.youtube.com/watch?v=trgfRaOe ... re=related, což je celkem úspěšný finalista soutěže Česko-Slovensko má talent) a protože jsem v Golemu již roky nebyl , tak jsem si to byl v pátek omrknout
– co tam vlastně mají nové apd.. V celku asi nic. :D
P.A. je AC-akustika i odposlechy. Do těch jsem si tam zazpíval a zvukově hodnotím vcelku kladně. Tendence dvou z nich nahoukávat v basech pořešil EQ. Mají 600W, což je dost slušné. Hlavní P.A hodnotit nemůžu, protože bylo zrovna v pátek posíleno o kompakty JBL
a navíc jsem z tama prchl dřív než dojela kapela. Ale místní zvukař se o tom vyjádřil přívlastkem „staré kurvy Cimbalovy“ nebo tak nějak. :roll:
Nástrojové mikráky samá klasika, ale na zpěvy jen 4 okřápané SM58, což třeba na ten Segment bude málo. Mikráky v Golemu prý muzikanti neustále rozkrádají, což je ve zlínských klubech asi oblíbený sport.
Mix Allan&Heat GL2200, v racku dvoukanál hall TC-Electronic, 4 kanálový compresor (bez gejtů)
a celkem 6 EQ (Alesis). Toť vše. V racku neni ani jeden gate. :(
Na podiu v racku s koncáky je pak ještě jeden compresor DBX166 v bypasu. Ten se zapíná až po koncertě jako ochrana před DJ po převexlování na DJ pult.

NO ALE TEĎ TO HLAVNÍ, CO MĚ ZAUJALO, JAKO MOŹNÁ DOBRÝ NÁPAD:
Signál ze zpěvových mikráků před mixem rozdvojí a mají pak v prav části pultu 4 zpěvy – mezera – a zase ty 4 stejné zpěvy. Na první čtveřici se stáhnutými auxy dělají zpěvy do hlavních beden a na další čtveřici (naopak se stáhlými šavlemi) pak řeší podium.
Má to výhody v tom, že na podiu můžeš nastavit jiné korekce a můžeš na každý zpěv jednotlivě a dle potřeby napichnout kompresor aniž by se komprese projevila v odposlechu. Ještě větší výhodou je pak možnost úpravy gainů a korekcí směrovaných do P.A. během zpívání bez toho, aby se cokoliv změnilo muzikantům v monitorech. U některých našich menších akcí, kdy není k dispozici žádný EQ pro odposlechy, vidím další výhodu v možnosti mít na zpěvy aspoň nezávislé korekce.
Nevýhodou je asi menší přehlednost na mixu a nutnost mít na to volné vstupy.
Rozdvojení signálu tam řeší jen krátkou „Y“ XLR šńůrou (paralelní rozdvojkou) bez DI-boxů či traf, což pro signál asi není úplně košér, ale je to nejjednodušší a nejspolehlivější.

Jaký na to máte názor? :?:

zblebt
Administrátor
Příspěvky: 349
Registrován: pon 09. kvě 2011 14:45:02
Bydliště: Svatováclavská 905 UH

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od zblebt »

Tohle je celkem bezna praxe, ktera se proste dela skoro vsude, kde je to treba.

Napriklad iLive tady tuhle vec dovoluje vlastne uplne sam, a uz s Martinem premyslime nad tim, udelat si 2x snare (vrchni) a na jednom si udelat hezkou tecku a na druhe krasny dozvuk.
Zvukarske kalhotky jsou proste zaklad "stredni ligy" a popravde me udivilo, ze jsem se s nimi tady jeste nesetkal, nicmene vetsina akci u nas je na digitalni pult, takze tam se to resi uz jinak.


k chybejicimu gate: Pouzij kompresor s velkym kompresnim pomerem, zaber od 15-20db a atak nastav tak, jak bys nastavil release na gatu, takze vlastne ton bubnu necham projit neovlivnene celou spicku a cast tela a potom (nastaveno atackem) se ti buben zavre na doznivani. Release tak, aby ti neovlivnoval dalsi uder.
Jan Bednář, web admin. 774 317344
Obrázek
basa, zvuk, mix.

vovak
Mistr zvuku
Příspěvky: 143
Registrován: pon 16. kvě 2011 16:18:33

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od vovak »

Jojo - zvukařské kalhotky, to je ten správný výraz. Taky jsem je u nás u nikoho neviděl.
U toho virblu na ILive ale nevím, protože vy už běžně virbl zvučíte i zespodu a mít 3 šavle na virbl, tak si už na něj teda rovnou udělejte i podskupinu. Každopádně ale proč to nezkusit?

S tím kompresorem (přestavěným na gate nebo spíš expander) by to teoreticky mělo fungovat, ale je to dost nepohodlné a nikdy jsem tímto způsobem negejtoval, tak přece jen budu raději, když to nebude nutné, protože bych se to nerad učil na nějakých superstár a navíc v klubu, který v podstatě neznám. :mrgreen: Ale když to bude nutné, tak mě nic jiné nezbude. :lol:

zblebt
Administrátor
Příspěvky: 349
Registrován: pon 09. kvě 2011 14:45:02
Bydliště: Svatováclavská 905 UH

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od zblebt »

Ona to neni ani uplne prestaveni, tenhle postup se normalne pouziva na odstraneni hnusenho dozvuku z virblu nebo tomu. Kreativni komprese. :) Zabiva se tim hodne clanku.
Jan Bednář, web admin. 774 317344
Obrázek
basa, zvuk, mix.

Tyl
Mistr zvuku
Příspěvky: 410
Registrován: pon 09. kvě 2011 18:02:38

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od Tyl »

Hoši včera jsem byl v jedné nové Rákosnícké prodejně a koupil jsem tam kalhoty jen za 50kč/maskáče na venek pro malého/.
Mají tam vše možné a hlavně ten nemožný smrad,který zaručuje,že je tam vše té nejnižší jakosti.Napadlo mě se tam zeptat i na zvukařské kalhoty,ale už konec srandy.. :D

Kalhoty o kterých píšete jsou již použité na basových koncích,když je jeden výstup z crossoveru použitý na vstupy v koncáku současně.
Vyrobeno je jich více,ale ještě o nich nevíte.Málo bádáte...já vím,času je málo a stovky,možná tisíce různých kabelů,které se neustále stěhují z jednoho kšeftu na druhý a z bedny do bedny je víc než dost. Hoši lepší to nebude,protože toho bude víc a víc,až se pořídí další digi mixy atd atd... :x

Možná,že na něco časem příjdeme,ale hlídat předchystané aparáty a pak je jen doplnit a vše spočítat je možné,ale je to makačka na bednu.
Ideální by bylo dělat jeden druh akcí,přesněji-jezdit se stejným aparátem,mít ho neustále v autě,ale to už je v našem případě nemožné.
Zase to uzavřu známým výrokem ze známého filmu- BÁDEJTE. :roll:

Hola :?:

vovak
Mistr zvuku
Příspěvky: 143
Registrován: pon 16. kvě 2011 16:18:33

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od vovak »

Když jsme psali (předpokládám i Honza), že jsme jsme se se zvukařskými kalhotkami tady jeste nesetkali, nebylo to myšleno tak, že bychom nikde fyzicky nepotkali onu "Y" šňůru, ale že jsme u nikoho neviděli rozdvojený signál u vstupu muxu (ať už anologového nebo digitálního).
Chtěl jsem zprvu napsat: "A je už jedno, jestli je to řešené fyzicky Y rozdvojkou nebo digitálním rozdvojením - jak píše Honza, že u digitálů se to řeší jinak.", ale u toho digitálu to zas tak jedno není. Právě v mnou popsaném použití pro routing odposlechů je i u digitálu lepší zapojit před vstup fyzicky "Y" rozdvojku, právě pro to, aby byla možnost korigovat vstupní gain do front P.A., bez toho, že by se to promítlo zpěvákovi v odposlechu. Když signál rozdvojíš digitálně až za převodníkem, tak o tuto výhodu přicházíš. Naopak zas pro Honzou vzpomenutém použití kalhotek pro hallení virblu je lepší signál rozdvojit digitálně až za gainem.

Jinak s rozdvojením signálu na výstupu se samozřejmě všichni běžně setkáváme. Tam to není nic neobvyklého - viz příklad rozdvojení pro basy nebo taky se to často používá, když zpěvák chce rozdvojit aux do sluchátkového odposlechu.

zblebt
Administrátor
Příspěvky: 349
Registrován: pon 09. kvě 2011 14:45:02
Bydliště: Svatováclavská 905 UH

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od zblebt »

I ruznou regulaci gainu umi iLive (pomoci funkce trim na rozdvojenem (roztrojenem, rozctvrtenem) kanale)
Jan Bednář, web admin. 774 317344
Obrázek
basa, zvuk, mix.

vovak
Mistr zvuku
Příspěvky: 143
Registrován: pon 16. kvě 2011 16:18:33

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od vovak »

Nevím jak je to knkrétně řešené v IDR, nikdy jsem rack rozdělaný neviděl, ale rozdíl je prostě v tom, jestli ty kalhotky nasadíš před převodníkama nebo až za něma.. ILive je jedinný náš digitální pult, co asi umožňuje (to já ale přesně nevím) naprogramovat a rozdělit signál před převodníkama analogově (byť se to nastavení routingu ukládá digitálně do programu) . Pokud se to tam děje analogově ještě před převodníky, je to lepší. To platí pro všechny pulty komplet, ať už se to se to provede Y kabelem nebo relátky (či jak je to řešené v té škatuli).

zblebt
Administrátor
Příspěvky: 349
Registrován: pon 09. kvě 2011 14:45:02
Bydliště: Svatováclavská 905 UH

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od zblebt »

Ne, rozdeleni se deje az digitalne, jinak bych to asi ani nepredpokladal...

Podle schema IDR je vstup, pad, gain +48V a hned ADC
Jan Bednář, web admin. 774 317344
Obrázek
basa, zvuk, mix.

vovak
Mistr zvuku
Příspěvky: 143
Registrován: pon 16. kvě 2011 16:18:33

Re: Golem klub a zajímavý routing odposlechů

Příspěvek od vovak »

No tak pokud se rozdeleni děje az digitalne - až za gainem a převodníky, tak mi teda vysvětli, jak chceš ty gainy nezávisle regulovat, aby se vzájemně neovlivňovali. :?:

Odpovědět