Drnčení ve značkových satelitech-jen občas??!!

Odpovědět
Tyl
Mistr zvuku
Příspěvky: 383
Registrován: pon 09. kvě 2011 18:02:38

Drnčení ve značkových satelitech-jen občas??!!

Příspěvek od Tyl »

Vážení je to již několik let,ale na takový průšvih se jen tak nezapomíná.
Když si vzpomenu,kolik kšeftů díky tomuto občasnému rezonování nám odpadlo,tak mě to docela štve.
Dejte si tedy velký pozor na toto:

1-rozdíly ve výrobě značkových reproduktorů:
-některé středové repro např.6" mají místo "leonského přediva" na přívodech ke kmitačkám tenké pásky plíšků ze speciální slitiny,která má požadovanou odolnost proti utřepání.
Tyto pásky jsou na obou koncích,jak u membrány tak u svorek zakápnuty lepícím tmelem,ale někde je množství tohoto tmelu jiné. :o
Díky tomu se tyto pásky brzy na zakápnutých koncích nějak částečně uvolní a délka tohoto přívodního pásku se změní. Většinou se tento pásek o malinko prodlouží.No a to stačí k tomu,aby se při určitých frekvencích některý z přívodů dotýkal membrány. :mrgreen:
Bylo velmi obtížné tyto frekvence opakovaně vyvolávat a tak se stalo,že jsme tomuto krátkodobému zadrnčení nevěnovali při běžných akcích dostatečnou pozornost.
Po nějakém čase se toto drnčení projevilo v plné síle,když se zvučily akce na kterých se vícehlasně zpívalo.Na těchto akcích zrovna hodně záleželo a jak už to bývá, bylo vymalováno.
Bylo to na Filmovce v pátek a pak hned v sobotu.
V pátek Markéta Irglová,tam se při tichých pasážích a silnějším dvojhlase již občas nějaké slabší drnčení projevilo,ale povšimnuli si toho jen někteří dobří posluchači.Bylo jich jen pár,ale již to smrdělo průšvihem.
V sobotu na náměstí to již bylo jiné kafé,když se do PA dostaly trojhlasy,které pocházely od skupiny Beatles revival. To už jsme byli zpocení hrůzou a prosili jsme boha,aby už byl konec. Nikoho z nás do té doby nenapadlo,že když bylo na běžných kšeftech kde zpíval většínou jeden zpěvák a to ještě všelijak,vše v normě,že se toto drnčení projeví v takové síle,až na vícehlasně zpívajících kapelách.Že je takových vícehlasně zpívajících kapel jako šafránu,to všichni víme.
Při tomto vícehlasém zpěvu se membránky středových repro tak rozvibrují,že doslova skáčí od dorazu nadoraz...Přitom jsou laděny v pásmu od cca 500Hz do 1,5-2Khz. Věříte tomu? Věřte!!
Odborníci dobře vědí čím to je a že je tomu opravdu tak. :roll:

2-Další problém vznikne,když se možná po vyexpedování z fabriky některá z membrán po vyzrátí lepidel atd. malinko vysune dopředu-ven z koše.
Takové menší středové repráčky jsou často uchyceny za magnety na chladič a tlačeny na přední mřížky nějakou permanentní sílou bez toho,že by byly přišroubovány šrouby kolem koše,jak je tomu u větších repro. No a to je příčina,která vyvolala po čase další neuvěřitelně zrádné,občasné drnčení.
Prostě se velký závěs membrány reproduktorku přiblížil k mřížce tak blízko,že se při výše popsaných výchylkách zavěs dotýkal přední mřížky a toto způsobovalo další nepravidelné drnčení...Otlačené otvory od mřížky na závěsu mě na tento průšvih ihned upozornily. :o
Vážení toto vše a další mám nafoceno,ale nemá cenu to zde ventilovat,protože se jedná o solidního výrobce a nemá cenu zbytečně rýpat a dělat dusno.
Kšefty o které jsme tímto přišly nám nikdo z viníků neproplatí a věřte tomu,že se v tomto oboru můžeme snažit jak chceme,stejně nasekáme spousty chyb.
Ano jsou borci,kteří nikdy nikde nechybují,ale to je již jiná písnička a tu všichni dobře známe. Na tyto "chlapíky" nikdo nikdy neměl,nemá a mít nebude. Je to tak? :lol:
Zatím raději končím,protože je toho pro dnešek k neuvěření až až. :roll:

Tyl

Odpovědět